Sanctum


Avatar'ı bilgisayardan izlemiş olmanın pişmanlığıyla, bundan sonra bütün James Cameron filmlerini sinemadan izlemeyi planlıyordum. Bu nedenle Sanctum'ı 3 boyutlu olarak sinema salonunda izledim.
Öncelikle pişman olmadığımı söyleyim; bence hem verdiğiniz zamana, hem de paraya değen bir film Sanctum. Görsellikten, çekim kalitesinden söz etmeye bile gerek yok; zira Avatar'dan görüntü kalitesi tescillidir kendisinin.
Filmi izlerken insan "bu sahneleri nasıl çekmişler acaba" diye düşünmeden edemiyor.

Oyunculuklar da iyiydi bence. Ayrıca oyuncu seçiminde aşırı tanınmış simaların tercih edilmemesi de beni memnun etti doğrusu. Aksi taktirde filmdeki gerçeklik duygusundan kopuyorum ki, bu tarz filmlerde gerçeklik duygusu gittiği zaman, ortaya gülünç bir şey çıkar.
----hafif spoiler----
Filmde kritik durumlarda, karakterlerin davranışları, insana "ben olsam ne yapardım" sorusunu sorduyor. Ve ilk başta süper ego'nun etkisiyle insanın "kendinden başkasını düşünmeyen benciller işte", "insanlık ölmüş" falan diyesi geliyor ama biraz geniş kapsamlı, yani o koşullar altında ne yapılabilir diye düşündüğün zaman o davranışlar normalleşebiliyor. Özellikle Carl karakterinde ortaya çıkan "canavarsı"lık insanın zorda kaldığında neler yapabileceğinin bir göstergesi gibi. Tabii herkes öyle davranır demek istemiyorum, ama Carl da hiç öyle davranacak biri gibi durmuyor filmin başında, fakat bütün o olaylardan sonra adam ne hale dönüşüyor filmin sonunda.
Bu arada insanın o vahşi, bencil hayatta kalma mücadesiyle yüzleşmek bana rahatsız edici geldi. Filmi eleştirmiyorum yanlış anlaşılmasın; hatta tam tersi filmde o kritik anlarda herkes kahramanlığa kalkışsaydı, asıl o gerçek dışı olurdu. Yani; ben o gerçeklikle yüzleşmekten rahatsız oldum. Acıyı daha fazla hissetmemek için arkadaşından kendisini boğmasını isteyen birinin boğulurken nasıl da yaşama içgüdüsüyle karşı koyduğunu görmek; dehşet verici ve gerçekçiydi.
----hafif spoiler----
Film eleştirilerini merak ediyorum doğrusu, özellikle de bir ahlak algısı tartışmasına yol açıp açmayacağını.
Sonuç olarak mümkünse sinemada 3 boyutlu izleyin, derim.

Sinemadan çıkarken 3d gözlüğü çalsam mı diye epey düşündüm ama çalmadım. :) 
Bir de doğum günümde vizyona girmiş, demin farkettim.negzel. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder