twitter twitter dediler bende bişey sandıydım.

Twitter çok saçma bence. Onun işini görebilecek bişey=facebook var. Üstelik twitter'da olan kişilerin hemen hepsi zaten halihazırda facebook'ta mevcut.
Yok ünlülerin twitlerini okuycakmışım falan... Yahu ne malum ordaki hesabın gerçek olduğu? Hem diyelim ki gerçek; bana ne X ünlüsünün o gün alışverişe çıkacağından yada ne bileyim o an hangi ruh halinde olduğundan falan. Düşünüyorum da, beğendiğim ünlülerin bile günlük yaşamlarını pek merak etmem. Ama belki çok yaygınlaşınca ona da girerim. Çünkü herkes bi'yerde ise orda ne oluyor diye bi bakmak, "takip etmek" lazım. :]
Bir bakalım bu twitter'da neler oluyor... İnsanların anlık paylaştıkları bikaç cümlelik ve özel hayatlarına dair şeyleri takip etmiyor musun? Bu ne işe yarayacak ki arkadaşım!? "Bu hayatları saydamlaştırıyor ve bu iyi bi gelişme" diyebilirsin. Fakat adam/kadın gidip de oraya 'şu anda evde sahte para basıyorum' yada kendine dair ve insanlar tarafından bilinince bir işe yarayacak şeyler yazmıyor ki! Kaldı ki onları facebook'tan da yapabilirsin. Ha ben burda feysbukun reklamını yapmıyorum yanlış anlaşılmasın. Ama sırf dakka başı gereksiz cümle paylaşımı için site açmayı  bıraktım, bide bu kadar insanın onu kullanması saçma geliyor.

Sanki birileri, insanlar birbirlerinin 'kısmen' özel hayatlarına odaklansınlar, işi gücü bıraksınlar, kendilerini kısa cümlelerle ve önemsiz ayrıntılarla ifade etsinler istiyormuş gibi. Yani sanki "bırakın siz bu siyaset işlerini, ülkede ve dünyada neler olmuş bitmişleri de asıl arkadaşlarınız, hatta ünlüler şu anda ne yapıyor ne ediyor, şu anda hangi saçma ve gereksiz cümleyi paylaşmış onu okuyun ve kendinizde paylaşın böyle şeyler" diye özendirmek için yapılmış gibi geliyor.
Bide insanların dikkat sürelerini kısaltmak için yapılmış gibi. Yazarken birkaç cümle yazan, okurken birkaç cümle okuyan fazlasında sıkılan ve dikkatini toplayamayan insanlar topluluğu düşünün... Sonuçta balık hafızalı toplulukları yönetmesi çok daha kolay olmayacak mıdır? Elbette. Tabii bunlar üç-beş ayda olacak şeyler değil ama yaygınlaştıkça ve yıllar geçtikçe neden bu davranış tarzı insanların hayatına yansımasın ve birkaç cümlelik hayatlara dönüşmesin hayatlarımız?
Öte yandan twitter'ın bu amaçla kurulmamış fakat yine de bu sonuçlara yol açabilecek olması da yüksek ihtimaller dahilinde.

*Bir yıl önce yazmıştım bu yazıyı, şimdi düzenleyerek yayınladım. Bu yazıyı yazmama sebep; o zamanlar yeni ve sık duymaya başladığım twitter'dı. O kadar sık duyunca epeyce farklı ve işe yarar bişey olduğunu sanmıştım. Oysaki ne ilginç, ne de işe yarar olmadığını farkedince popülerliği karşısında şaşırıp bu yazıyı yazmıştım. O zamandan bu zamana twitter, devlet adamları kullanacak derecede yaygınlaştı. Ama gereksizliği konusundaki fikirlerim değişmedi ve twitter hesabı açmadım. Ancak yazarken yine bolca komplo teorisi üretip belki de twitter'a haksızlık yaptığımı düşünerek son satırı ekledim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder