"Maskot" Bir Reklam Çeşidi Olmamalı

Reklam için her yol mübah sayılmaya başlandı artık, siz de farkındasınızdır. Ama ben bunu doğru bulmuyorum. Reklam yapmak adına bazen insanlara öyle şeyler yaptırıyorlar ki, bunlar artık benim için "kötü reklam" grubuna giriyor. O markanın gözümde değeri siliniyor.

Mesela geçenlerde yeni bir parfümcü dükkanı açılışı vardı. Dikkat çekmek için, birisine parfüm şişesi şeklinde ve üzerinde markanın adı yazan bir kostüm giydirmişler. Maskot deniyor sanırım onlara... Ben gördüğümde mağaza çalışanlarından biri maskotu hazırlıyordu, daha sonra maskot mağazanın önünde durup, dükkana ilgi çekecekti ve "reklam" yapmış olacaktı.

Bu yeni bir reklam yöntemi değil, evet. Ama bu görüşümde bunu sorguladım. Kostümün de çok etkisi oldu; çünkü şimdi noel baba maskotu olmak var, mickey mouse maskotu olmak var, bide 'parfüm şişesi maskotu' olmak var!

İnsanları, normalde para vermeseniz hayatta girmeyecekleri böyle kılıklara sokmak ve onlara muhtemelen nefret ettirdikleri bir şeyi yaptırmak ne derece doğru? Sonuçta bu bir "reklam"; yani çok farklı ve insan onurunu zedelemeyecek şekillerde de yapılabilir. Bir sürü yöntem varken, bu kepazelik niye diye sorasım geliyor o reklam yöntemini seçenlere. (Maskot içindeki para kazanmaya çalışan kardeşimizi tenzih ederim.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder